Центр європейської інформації в м. Чернівці

Головна Про наш центр Анонси Новини Контакти Портал Мережі

Головна » Новини » Товариство «Український Народний Дім в Чернівцях» та Центр європейської інформації «Буковина - Європа» з нагоди 60-ї річниці проголошення Декларації Р. Шумана провели круглий стіл

Товариство «Український Народний Дім в Чернівцях» та Центр європейської інформації «Буковина - Європа» з нагоди 60-ї річниці проголошення Декларації Р. Шумана провели круглий стіл
9 травня Європа відзначає свій День, цей день вважається початком європейської інтеграції. Святкування Дня Європи пов’язано із знаменитою Декларацією (або як ще називають, планом) Роберта Шумана, яку було проголошено ним 9 травня 1950 року. Ця Декларація стала основою створення Європейського Союзу, а Роберт Шуман - його отцем-засновником. Цього року, Європа та інші країни відзначають 60-у річницю від дня проголошення знаменитої Декларації Р. Шумана.
До 60 річниці згаданої події, 19 травня 2010 року в приміщенні «Українського Народного Дому в Чернівцях» було проведено круглий стіл на тему: Європу майбутнього будуємо сьогодні (Вагомость внеску Р.Шумана в процес створення Європейського Союзу). В обговоренні брали участь експерти з євроінтеграційних питань, представники ЦЄІ, викладачі, вчителі, учні та студенти. Організаторами заходу виступили: Товариство «Український Народний Дім в Чернівцях», Чернівецька обласна універсальна наукова бібліотека ім. М. Івасюка та Центр європейської інформації «Буковина - Європа».
Процес об’єднання Європи є досить складним та цікавим. А особливого значення в історії створення Європейського Союзу надається 1950 року, коли 9 травня міністр закордонних справ Франції Роберт Шуман, у своїй промові запропонував створити спільний ринок вугільної і сталеливарної продукції Франції, Федеративної Республіки Німеччини та інших західноєвропейських країн (пропозиція увійшла в історію як Декларація Шумана). Однією з головних цілей плану стало примирення Франції та Німеччини. Найважливішім засобом досягнення цієї мети мав стати механізм управління та наднаціонального контролю над виробництвом і торгівлею стратегічною для військових потреб продукцією – вугіллям та сталлю. Контроль повинен був здійснюватись “вищим органом” (прообразом Європейської Комісії).
18 квітня 1951 року “план Шумана” було реалізовано через підписання Паризького договору про створення Європейського співтовариства вугілля і сталі (ЄСВС). До складу ЄСВС увійшли шість країн: Бельгія, Італія, Люксембург, Нідерланди, Німеччина та Франція (“європейська шістка”, яка в подальшому стала “локомотивом” європейської інтеграції).
Важливість вивчення історії створення ЄС, а саме її початку (план Шумана) неодноразово було підкреслено на круглому столі. За словами Ігора Бабюка (модератора круглого столу), досвід Р. Шумана може бути корисним для України як держави, що прагне інтегруватись в європейську спільноту.
Про декларацію Р. Шумана та реалії сучасної Європи розповідав Фісанов Володимир, завідуючий кафедрою міжнародної інформації, ЧНУ ім. Ю. Федьковича. Володимир Фісанов заглибився в історію написання Декларації Шумана та її проголошення. За його словами, писати план об’єднання Європи, який згодом став називатись Декларацією Шумана, допомогав останньому його радник Жан Монне. Саме Жану Монне належить ідея плану об’єднання вугільної та сталевої промисловостей західноєвропейських держав. Науковцем було наведено цікаві факти щодо самого виступу Роберта Шумана. Декларація проголошувалась двічі. Через великий поспіх в організації виступу не було запрошено ЗМІ, тому Роберту Шуману довелось виголошувати свою промову двічі, вже перед пресою для передачі нащадкам. В доповіді, науковець наголошував на основній меті проголошення Декларації, а саме недопущення в майбутньому військового протистояння між Францією і Німеччиною. В зв’язку з цим як зауважив Володимир Фісанов, особистість Р. Шумана намагались канонізувати, долучивши до лику святих, адже вважають, що французько-німецькі мирні відносини після другої світової війни є чудом, яке сотворив Р. Шуман. Однак, на даний момент питання канонізації ще вирішується.
Прив’язуючи Декларацію Шумана до реалій сьогодення доповідач наголосив на важливості вибору позиції та розробки чіткого плану щодо побудови майбутнього України, як самодостатньої держави та члена Європейської спільноти.
Цікаві думки щодо впровадження проєвропейського курсу в Україні на прикладі системи освіти, висловив Ігор Гаврада, політолог, викладач кафедри політології та державного управління, ЧНУ. Він зауважив, що наша держава хоче покорити Європу не якістю а кількістю змін, мовляв взявши курс на болонський процес, «ми план виконали і перевиконали». За словами Ігора Гавради, болонська система освіти має свої переваги, але стверджувати, що Україна за п’ять років цю систему повністю опанувала не можна, адже існує багато проблем, зокрема із визнаннями українських дипломів за кордоном і навпаки.
На даному етапі євроінтеграційної політики України досить відповідального відношення вимагає інформування населення з питань що прямо, чи безпосередньо стосуються історії та сучасних європейських процесів. Член ініціативної групи по організації круглого столу, Валерія Руссу представила учасникам заходу результати нерепрезентативного опитування (яке проводилось спеціально) на тему: «Рівень обізнаності молоді щодо значимості особистості Р. Шумана». Опитано було молодь віком від 15 до 20 років (80 % опитаних) та від 20 до 25 років (20 %) в кількості 65 осіб. На питання: чи відоме вам ім’я Роберта Шумана 17% опитаних відповіли, що знають хто такий Р. Шуман та чим він відомий, 40% чули ім’я Р. Шумана але не могли сказати хто це і чим ця людина відзначилась в історії, а 43% взагалі ніколи не чули цього імені. Лише 15% опитаної молоді знали про внесок Р. Шумана в процес об’єднання Європи, а саме про Декларацію Р. Шумана, тоді як 85% взагалі ніколи не чули про цей документ. Як виявилось, про підписання договору, який був наслідком проголошення плану Шумана та відправною точкою створення ЄС (18 квітня 1951 р. Паризький договір про створення Європейського співтовариства вугілля і сталі) знали 69% опитаної молоді.
Як було вище зазначено, дата промови Шумана (9 травня) стала датою святкування днів Європи. Про цей факт знали тільки 26% опитаних. Правильну відповідь щодо святкування дня Європи в Україні (третя неділя травня) дали 50% опитаної молоді.
Результати опитування розкрили картину низької поінформованості населення з питання європейської інтеграції та незацікавленості молоді щодо вивчення історії об’єднання Європи. За словами Валерії Руссу, в ході опитування вона з’ясувала, що молодь більше цікавить «практична сторона переваг євроінтеграційної участі, а саме європейські програми освіти та різноманітні молодіжні обміни». Такі результати стали поштовхом до обговорення на круглому столі.
Включаючись в дискусію, представник Чернівецької обласної державної телерадіо компанії Мар’ян Лазарук, зазначив, що в Україні існує законодавче та фінансове підґрунтя інформування населення з питань європейської інтеграції, однак ця робота ведеться не ефективно.
Представник Центру Європейської Інформації «Буковина – Європа» Марія Довгань зауважила, що молодь переважно цікавиться інформацією про ЄС та євро інтеграційні процеси з огляду на завдання по навчальній програмі. Проте, останнім часом все більше приходить зацікавленої молоді, а особливо ініціативу молодь проявляє беручи участь в різноманітних мистецьких конкурсах на європейську тематику, що проводяться Чернівецьким ЦЄІ.
Присутні на заході, представники шкільної освіти, пояснювали низький рівень поінформованості молоді щодо історії створення та функціонування Європейського Союзу малою кількістю годин шкільної програми, виділених на виклад матеріалу.
Заглиблюючись в обговорення тематики круглого столу «Європу майбутнього будуємо сьогодні», учасники висловлювали різноманітні думки та погляди. Досить оптимістичними прогнозами поділився Мар’ян Лазарук, зазначивши, що суттєве зрушення в процесі наближення України до Європи відбудеться в 2012 році, коли в Україні буде проведено чемпіонат з футболу. За нинішньої закритості кордонів, це не так легко буде зробити, тому принаймні на час підготовки та проведення чемпіонату на україно-європейські відносини чекає як мінімум пом’якшення візового режиму.
Підсумки обговорення зводились до ідеї про необхідність підвищувати рівень зацікавленості української молоді Європейським Союзом зокрема та євроінтеграційними процесами взагалі, адже саме вона будуватиме європейське майбутнє України.

Додаткову інформацію можна отримати в організаторів круглого столу за тел. (0372) 55-58-06, або моб. (050) 334-02-61, (095)427-93-27. Контактні особи: Ярослав Філяк, Ігор Бабюк, Валерія Руссу.

Товариство «Український Народний Дім в Чернівцях»
Розділ: Новини Переглядів: 2220 | Розміщено: 20 травня 2010


 

Меню сайту
Радимо прочитати

Copyright © 2010 Центр європейської інформації в м. Чернівці
 

Авторизація ...

Логін :
Пароль :